Specyfika pracy dla firm

Wykonanie solidnego projektu graficznego to nie lada sztuka. Tym niemniej, w przypadku projektowania graficznego dla firm powinno się raczej mówić o rzemiośle a nie o sztuce. Najlepsze są bowiem projekty graficzne dla firm wykonane zgodnie z wytycznymi, a nie te, w których widoczna jest największa wyobraźnia.

Specyfika pracy dla firm

Pracowałam dla wielu firm, zarówno tych niewielkich, jak i tych obracających dużym kapitałem. Wiem więc, że praca ta jest niezwykle specyficzna. Oczywiście, grupa odbiorców projektu jest inna w przypadku niewielkich, lokalnych firm, a inna w przypadku firm ogólnokrajowych. Jednakże, specyfika pracy zawsze jest podobna.

Rzecz w tym, że jeśli ktoś liczy na to, że będzie mógł zrobić projekt wedle własnego uznania na zlecenie jakiejkolwiek firmy to srogo się rozczaruje. Oczywiście, zleceniodawcy wymagają od projektantów inwencji twórczej, jednak zwykle znacznie ograniczają samodzielność twórców. Wiedzą oni przeważnie doskonale jakie cechy powinny posiadać realizowane dla nich projekty, więc chcą, aby projektant wykonał je dokładnie tak, jak sobie tego zażyczą.

Początkowo, gdy dopiero rozpoczynałam projektowanie graficzne dla firm zdarzało mi się stworzyć grafikę, z której byłam bardzo zadowolona, jednak zupełnie nie zadowoliła ona mojego klienta. Obecnie raczej już się to nie zdarza, gdyż pamiętam o tym, że klient jest niejako moim szefem i nie mogę realizować projektu wedle własnego wyobrażenia, lecz powinnam to robić wedle wyobrażenia mojego zleceniodawcy.