Użyteczność, ale także estetyka

Dzisiaj istnieje wiele zasad, które mówią o tym, jak powinno wyglądać dobre projektowanie graficzne. Zdaniem grafika, czyli moim własnym, przede wszystkim połączyć trzeba użyteczność z walorami estetycznymi.

Prosto, czytelnie i atrakcyjnie

Naczelną zasadą jest oczywiście ta mówiąca o złotej proporcji, która zaleca takie komponowanie całości, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna dla odbiorcy. Znana jest od wielu lat i wykorzystywana nie tylko w grafice, ale również w innych dziedzinach. Co jeszcze warto tutaj wykorzystać? Ja, podobnie jak wiele innych osób z branży, sięgam też po regułę trójpodziału, która pozwala na wskazanie czterech najmocniejszych punktów, które będą przyciągały uwagę i wzrok. Nieodzowna jest też tutaj zasada prostoty, ponieważ często popełniamy błędem jest za duża ilość informacji czy obrazów w jednej przestrzeni.

Tutaj wszystko ma znaczenie

Kiedy realizuję kolejny projekt do serca biorę sobie również zasadę mówiącą o tym, że elementy powiązane ze sobą powinny znajdować się blisko siebie, te które nie mają wiele wspólnego muszą być odpowiednio oddzielone. W projektowaniu wykorzystuje się też takie elementy jak odpowiedni dobór kolorów, układ powierzchni, jej rozmiar oraz format. Na takie detale przeciętny zjadacz chleba nie zwraca uwagi, ale ja zawsze nadaje im duże znaczenie.