Jak fotografować krajobrazy nadmorskie?

Fotografia krajobrazowa to jedna z najbardziej popularnych dziedzin sztuki, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w kręgu profesjonalistów, ale także wśród zwykłych ludzi. I trudno się temu dziwić, gdyż niemal każda osoba wyjeżdżająca na wakacje, wycieczkę lub udająca się na zwykły spacer chce zatrzymać na dłużej przepiękne widoki. Do jednych z najczęściej fotografowanych pejzaży zaliczają się krajobrazy nadmorskie. Jednak wbrew powszechnej opinii sfotografowanie wody nie jest proste i wymaga zastosowania pewnych zasad, które sprawią, iż zdjęcia tego typu będą naprawdę piękne i oryginalne.

Odbicia

Cechą charakterystyczną fotografowania krajobrazów nadmorskich jest uwiecznianie na zdjęciach różnorodnych odbić i odblasków wodnych. Odbicia powstające na powierzchni wody mogą stanowić o atrakcyjności całej fotografii - zwłaszcza gdy są wykonywane o wschodzie lub zachodzie słońca. W tym przypadku szczególnie polecam zastosowanie odpowiednich filtrów polaryzacyjnych, które pomogą zredukować lub wzmocnić określone efekty świetlne.

Pierwszy plan

Dużym niebezpieczeństwem fotografowania krajobrazów nadmorskich jest umieszczenie na zdjęciu jedynie dwóch elementów - wody i nieba. Takie zdjęcie najprawdopodobniej nie będzie miało w sobie nic oryginalnego i interesującego. Dlatego poszukując odpowiedniego obiektu do zdjęcia warto skupić się na jakimś elemencie krajobrazu (na przykład skale, roślinie lub wydmie) i wokół niego zbudować cały fotografowany pejzaż. Umieszczenie pierwszego i drugiego planu znacznie zwiększy atrakcyjność zdjęcia.

Dłuższy czas naświetlania

Ciekawym zabiegiem urozmaicającym fotografię krajobrazu nadmorskiego jest zastosowanie dłuższego czasu naświetlania. Sięgnięcie po takie rozwiązanie umożliwi rozmycie dowolnej części obrazu, która jest w ruchu (na przykład płynącej wody).

Niezwykle ważną zasadą fotografowania nadmorskiego krajobrazu jest zachowanie właściwej linii horyzontu, która powinna przebiegać poziomo względem krawędzi obrazu.