Jak przygotować się na zdjęcia jesiennych krajobrazów?

Jesień to dość wymagająca pora roku. Nie dość, że warto wtedy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, w zależności od tego, co właściwie chcemy sfotografować, to jeszcze w dodatku przyda się spora dawka dobrego humoru i pozytywnego nastawienia, bo jak wiemy, jesień to pora roku, w której zdarzają nam się jesienne chandry i małe załamania nastrojów. Oto krótki poradnik, który pomoże Wam się przygotować do zdjęć jesiennego krajobrazu.

Poszukaj inspiracji jeszcze zanim wyjdziesz ze domu

Oczywiście na zewnątrz nic nie wygląda jak w środku. Dlatego właściwe kadry i konkretne tematy wybrać możemy jedynie przebywając już poza domem, w naturze. Jednak z racji tego, że jesienna aura raczej nie zachęca do długiego włóczenia się, można jeszcze przed wyjściem z domu poszukać inspiracji w Internecie. Nigdy nie staram się kopiować zdjęć, które widzę, bo to dla mnie po prostu nudne, jednak zdarza mi się zainspirować się zdjęciami innych, na przykład jeśli chodzi o oryginalne ujęcie tematu. Zachwycają mnie szczególnie fotografie lasów.

Przygotuj sprzęt

Krajobrazy wymagają od fotografa konkretnego sprzętu. W moim przypadku zawsze sprawdza się lustrzanka oraz standardowy obiektyw szerokokątny. Czasem decyduję się również na wzięcie ze sobą statywu. Czasem wystarczy mały, przenośny statyw, który na przykład zamocować możemy na gałęzi drzewa. Oprócz tego nie możemy również zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu przed deszczem. Jeśli chcemy mieć większą pewność, że nasz sprzęt będzie bezpieczny, możemy wybrać profesjonalne pokrowce i osłony, które znajdziemy w sklepach fotograficznych, natomiast z mojego doświadczenia, mogę także na początek polecić wykonane samodzielnie zabezpieczenia z materiałów dostępnych w każdym domu.

Znajdź najbardziej jesienne widoki

Wychodząc w plener warto dać sobie trochę czasu na zapoznanie się za tym wszystkim, co wokół nas się znajduje. Tylko gruntowny ogląd krajobrazu pozwala wykonać naprawdę ciekawe zdjęcia jesiennej aury. Zwłaszcza lubię te widoki, gdzie w tle znajduje się pokryty mnogością kolorów las.