Czy retusz zdjęć jest naprawdę potrzebny?

Coraz częściej można słyszeć głosy, że retusz zdjęć jest oszukiwaniem ludzi, ponieważ zdjęcia mają przedstawiać prawdę, a nie zafałszowany i wyidealizowany obraz świata. Czy jednak należy wszystkich wrzucać do jednego worka?

Czy retusz zdjęć jest niezbędny?

Oczywiście na wstępnie chciałabym podkreślić, że nie należy mylić całkowitego retuszu zdjęć z drobnymi poprawkami za pomocą programu graficznego. Jako grafik jestem przeciwna wydłużaniu nóg modelkom i odejmowaniu im kilogramów, ponieważ zbyt mocno wówczas ingerujemy w sylwetkę i przedstawiamy światu obraz osoby, która tak naprawdę nie istnieje.

Z kolei jeśli pod lupę weźmiemy fotografię okolicznościową, wówczas należy przyznać, że te dwie sprawy diametralnie się od siebie różnią. Fotografia okolicznościowa ma za zadanie podkreślić, a nawet wydobyć emocje, jakie nam towarzyszą podczas ważnych uroczystości rodzinnych. Śluby sprawiają, że się wzruszamy, uśmiechamy i cieszymy ze szczęścia młodej pary.

Delikatny retusz zdjęć w postaci podkreślenia kolorów sukni, butów czy garnituru pana młodego jedynie dodają fotografiom niezwykłego wyrazu. Ponadto grafik obrabiając takie zdjęcia pochyla się również nad kontrastem zdjęć, a także "bawi się" światłem dodając lub odejmując kilka promyków słońca. W ten sposób można w łatwy i niezwykle subtelny sposób podkreślić wszystkie emocje, jakie malują się tego dnia na twarzach zarówno młodej pary, jak i ich gości.