Fotografia miast - kiedy jest wykorzystywana?

Jeśli chodzi o amatorskie fotografowanie, to głównie "atakuję" miasta, obiekty architektoniczne, ciekawe zabytki, skupiska budynków lub ciekawe krajobrazy z budowlami w tle. Fotografia miast to mój największy konik - zaraz po podziwianiu ich na żywo.

Gdybym miała ocenić, to mimo wszystko zawsze uważałam, że żaden aparat nie jest w stanie tak pięknie uchwycić obrazu jak ludzkie oko. Żadne oko jednak nie zostało wyposażone w funkcję utrwalania rzeczywistości i odtwarzania jej ku potomności. Niestety, żaden aparat nie został też wyposażony w funkcję zmysłu węchu i dotyku. Dlatego też żaden aparat nie może tak doskonale uchwycić klimatu danego miejsca, jego zapachu, wilgotności powietrza, roztaczanej aury. Wiele lustrzanek jednak próbuje, i to z niezłym efektem.

W fotografii miast najważniejsze jest, by było realistycznie, by nic nie zostało przejaskrawione. Można zatem delikatnie rozmyć tło albo podkreślić kontury jakiegoś budynku, by nadać mu charakteru. Raczej nie zalecane jest jednak całkowite zniekształcanie obrazu. fotografie miast wykorzystuje się przede wszystkim na potrzeby promocyjne miasta - do przewodników, informatorów turystycznych, do plakatów promujących turystykę w danym mieście. W przyszłości planuję nawiązać kontakt z agencjami i wydawnictwami tworzącymi takie właśnie publikacje. Zależy mi na tym, by moje zdjęcia, które wykonuję amatorsko dla siebie, poszły kiedyś w świat i posłużyły do sztuki użytkowej, na przykład na potrzeby przewodników turystycznych.